Oční vady

Jsou oční vady, při kterých dochází k chybné lomivosti dopadajících paprsků, které se v důsledku toho nezobrazí na sítnici tak, jak by bylo žádoucí, a tím pádem se nevytvoří ostrý obraz. Tyto vady mají společné pojmenování refkrakční vady.

Mezi nejčastější refrakční vady patří:

Hypermetropie - dalekozrakost

Příčinou dalekozrakosti je krátký bulbus. Paprsky se sbíhají za sítnicí. U malých dětí je malý stupeň dalekozrakosti - do +3 dioptrií - normální a neřeší se žádnou korekcí. Brýle se předepisují jen u vysokých vad, při tupozrakosti a strabismu.

S věkem postupně mohou vznikat astenopické obtíže, jako je slzení, pocit tzv. nepohodlného vidění, bolesti hlavy, pocit zamlženého vidění, zpočátku do blízka později i do dálky. Korekce se řeší plusovými skly, které se nazývají spojivky.

Myopie - krátkozrakost

 • Při krátkozrakosti se paprsky sbíhají před sítnicí. Pacient vidí špatně na dálku a dobře na blízko. Asteonopické obtíže nebývají časté.Existuje několik typů myopie:
 • Fyziologická myopie - nízká myopie, vzniká v adolescenci, stabilizuje se po 20. věku
 • Intermediální myopie - začíná ve školním věku a rychle progreduje na -5 až -10 dioptrií
 • Myopie progresiva - progreduje i po 20. věku a nezřídka dosahuje -15 až -25 dioptrií. Bývá spojena s degenerativními změnami sklivce a sítnice
 • Myopie congenitalis - vrozená o velikosti -10 dioptrií a více, zpravidla neprogreduje. Vysoká myopie je spojena s rizikem vzniku odchlípení sítnice a glaukomu. Korekce se řeší minusovými skly, které se nazývají rozptylky

Astigmatismus

Astigmatismus je stav, kdy oko nemá ve všech rovinách stejnou optickou mohutnost. Nejčastěji bývá způsoben vrozeným nepravidelným zakřivením rohovky, následkem úrazu nebo po operaci. Nekorigovaný astigmatismus je často provázen astenopickými obtížemi.

Afakie

Afakie je stav, kdy v oku chybí čočka. Jedná se o pacienty po úraze nebo po prodělané operaci šedého zákalu v osmdesátých letech 20. století. K dobrému vidění jsou využívány afatické brýle o síle + 10 dioptrií. Pacient nemá schopnost akomodace a proto na čtení potřebuje jiné brýle o síle +14 dioptrií.

Pseudofakie

Pseudoafakie je náhrada čočky implantovanou umělou intraokulární čočkou, která je fixována v zachovalém pouzdru původní čočky a vydrží a ž do konce života.

Presbyopie

Oční vada presbyopie se jinak nazývá vetchozrakost. Jedná se o neschopnost zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Po 40. roce života je tento stav běžný. Příčinou je sklerotická změna čočky.

Anizometropie

Anizometropie je stav, kdy refrakce obou očí není shodná. Brýlovou korekci s vyšším rozdílem pacienti obvykle špatně snášejí. Řešením jsou kontaktní čočky.

Kromě korekce brýlemi nebo kontaktními čočkami se využívá i refrakční chirurgie, jejímž cílem je korekce refrakčních vad laserovým nebo chirurgickým zákrokem. Laserové operace krátkozrakosti snižují lomivost přední plochy rohovky excimer laserem. U dalekozrakosti  se zvyšuje zakřivení rohovky pomocí laserové termokeratoplastiky.

Uvedenými metodami lze korigovat i astigmatismus. Vyšší krátkozrakost i dalekozrakost je možné korigovat i implantací fakických nitroočních čoček nebo extrakcí čiré čočky.

Každý, kdo zpozoruje zhoršení zraku, by se měl co nejdříve nechat vyšetřit očním lékařem a dbát přesně jeho pokynů. Pokud člověk již refrakční vadu má, je pravidelná návštěva očního lékaře samozřejmostí.

V některém z příštích článků popíšeme další vady a oční onemocnění, brzy si také na www.zdrave.cz přečtete o laserových operacích očí.

Oční vady patří do témat
 • Zuzana 21.10.2014 13:25:57

  Jednu dobu jsem to neměla zdravotně nejlépe a do toho jsem začala nosit brýle, které jsem neuměla jen tak skousnout. Vůbec jsem se v nich necítila a jsem ráda, že to řeším díky Ocutein Brillantu, který mě moc pomáhá.

  • Re: Zdeňka 07.06.2016 11:42:57

   Taky užívám, používám k tomu na kapání i kapky do očí Ocutein Sensitive, které jsem k tomu dostala v lékárně jako dárek a jsem spokojená.


Adresář

Diskutujte na téma Oční vady

Píšeme jinde
 • Tajemství pletení vánočky

  Tajemství pletení vánočky

  Vánočku, tradiční vánoční pečivo, má rád snad každý z nás. Zkušení mistři pekaři dovedou umně splétat spodní patro i ze šesti (devíti) pramenů. Já vám nastíním tajemství pletení ze tří, ale hlavně ze čtyř pramenů.

 • Perníkové chaloupky na hrneček krok za krokem

  Perníkové chaloupky na hrneček krok za krokem

  Období Vánoc je také čas pro setkávání se s rodinou a přáteli. Zkuste překvapit své blízké milou pozorností - malou perníkovou chaloupkou při podávání kávy či čaje.Zdravě.cz na Facebooku