Výhody kontaktních čoček

Pokud patříte k lidem, kteří z vyhlídky na nošení brýlí nejsou nikterak nadšení, je tu jiné řešení – kontaktní čočky. Jedná se o řešení velmi praktické a navíc neviditelné pro okolí. Nedocenitelné jsou při sportu a lákavá je i jejich snadná aplikace.

Někomu brýle vyloženě vyhovují, nemusí to však být pravidlem a někdy se člověk snaží nalézt k nim alternativní řešení. A co si budeme nalhávat, samozřejmě jde také o vzhled. Přestože někomu brýle velmi sluší, nelze jejich přínos ke kráse brát za všeobecně platný.

Pokud máte o toto řešení potíží se zrakem zájem, prvním krokem je domluvit se svým očním lékařem a absolvovat zde základní vyšetření. Cílem je zejména zjistit, zda nemáte nějakou oční vadu, stanovit rozměry rohovky a hodnoty dioptrií u obou očí. Pokud se pak pro čočky opravdu rozhodnete, lékař vám nasadí zkušební a nechá vám je na oku na cca ½ hodiny. Pak vás naučí čočky nasazovat, snímat a blíže vás seznámí s vhodnou péčí o ně.

Výhody používání kontaktních čoček

 • Na rozdíl od brýlí jsou umístěny přímo na oku a zajišťují nezkreslené vidění.
 • Kontaktní čočky jsou velmi pohodlné, na očích nejsou vůbec cítit.
 • Jejich nespornou výhodu poznáte zejména při sportu nebo i při řízení auta, kdy oceníte dobré periferní vidění.
 • Kontaktní čočky se vám nezamlží, když vejdete z chladného prostředí do teplé místnosti.
 • Umožní vám nosit i sluneční brýle.

Typy kontaktních čoček

Než začnete čočky nosit, je důležité rozhodnout se na jaké nošení je vlastně budete užívat a dle toho zvolit co nejvhodnější typ. Pokud je chcete mít na celodenní nošení, bývají doporučovány kontaktní čočky s častou výměnou. U těch jeden pár kontaktních čoček nosíte čtrnáct dní až tři měsíce (dle typu) a po uplynutí se použitý pár kontaktních čoček vyhodí a použije se nový. Běžné typy kontaktních čoček si nasadíte ráno a večer je z oka vyndáte. Dnes jsou již i čočky, které jsou určené pro prodloužené nošení. S těmito kontaktními čočkami můžete také přespat, avšak jen v omezeném počtu. Na trhu jsou k dispozici i kontaktní čočky, které z oka nemusíte vyndat vůbec po dobu až 30 dnů. Tyto čočky bývají doporučovány zejména dlouhodobějším nositelům se zkušenostmi. Pokud chcete čočky nosit jen občas nebo jako doplněk k brýlím, můžete zvolit čočky jednodenní. Nemusíte se o ně nijak starat, prostě jen ráno nasadíte nový pár a večer jej vyhodíte.

Aby se vám kontaktní čočky dobře nosily a nezpůsobovaly vám žádné obtíže, je třeba dodržovat některé zásady při péči o ně. Zejména je důležité čočku po vyjmutí z oka správně očistit a vydezinfikovat. K čištění se používá speciální roztok a důležitá je též hygiena rukou při manipulaci s čočkami. Na nákup kontaktních čoček není třeba lékařský předpis, jen počítejte s vlastní úhradou.

Jaké máte zkušenosti s kontaktními čočkami? Dáváte přednost brýlím nebo čočkám ?

Výhody kontaktních čoček patří do témat
 • Zdeňka 07.06.2016 11:37:24

  Nosím kontaktní čočky, ale oči mám moc citlivé a nesedí mi všechny kapky, ale narazila jsem na jedny z mnoha co mi vyhovujou jsou to Ocutein Sensitive kapky, pokud máte stejný problém doporučuju.. doporučila mi je lékárnice

 • Denisa 22.12.2011 13:06:38

  Ahoj, já jsem se čoček také bála, nosila jsem brýle, ale zašla jsem do optiky Aleše Žejdla, kde mi poradili, přeměřili a vybrali ty vhodné..takže také vřele doporučuji.

 • kontaktní čočky monaji 09.07.2009 20:03:25

  Ahoj, musím opravdu říci že jsem byla velkým odpůrcem, ale nikdy neříkej nikdy :). Okolnosti což byl sport,syn který mi brýle neustále atakoval,mlžení při příchodu do místnosti atak dále, těch výhod co mají kontaktní čočky je nesčetně, mě přinutili čočky alespoň vyzkoušet. Z kraje jsem je kupovala u optika, což bylo finančně dost náročné, ale teď co mám přístup na internet tak je kupuji jedině na www.vasecocky.cz mají přehledné stránky,výrazné slevy pro věrné zákazníky a hlavně dobrý přístup k nám zákazníkům.. Vřele doporučuji..


Adresář

Diskutujte na téma Oční vady

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku