Výhody kontaktních čoček

Pokud patříte k lidem, kteří z vyhlídky na nošení brýlí nejsou nikterak nadšení, je tu jiné řešení – kontaktní čočky. Jedná se o řešení velmi praktické a navíc neviditelné pro okolí. Nedocenitelné jsou při sportu a lákavá je i jejich snadná aplikace.

Někomu brýle vyloženě vyhovují, nemusí to však být pravidlem a někdy se člověk snaží nalézt k nim alternativní řešení. A co si budeme nalhávat, samozřejmě jde také o vzhled. Přestože někomu brýle velmi sluší, nelze jejich přínos ke kráse brát za všeobecně platný.

Pokud máte o toto řešení potíží se zrakem zájem, prvním krokem je domluvit se svým očním lékařem a absolvovat zde základní vyšetření. Cílem je zejména zjistit, zda nemáte nějakou oční vadu, stanovit rozměry rohovky a hodnoty dioptrií u obou očí. Pokud se pak pro čočky opravdu rozhodnete, lékař vám nasadí zkušební a nechá vám je na oku na cca ½ hodiny. Pak vás naučí čočky nasazovat, snímat a blíže vás seznámí s vhodnou péčí o ně.

Výhody používání kontaktních čoček

 • Na rozdíl od brýlí jsou umístěny přímo na oku a zajišťují nezkreslené vidění.
 • Kontaktní čočky jsou velmi pohodlné, na očích nejsou vůbec cítit.
 • Jejich nespornou výhodu poznáte zejména při sportu nebo i při řízení auta, kdy oceníte dobré periferní vidění.
 • Kontaktní čočky se vám nezamlží, když vejdete z chladného prostředí do teplé místnosti.
 • Umožní vám nosit i sluneční brýle.

Typy kontaktních čoček

Než začnete čočky nosit, je důležité rozhodnout se na jaké nošení je vlastně budete užívat a dle toho zvolit co nejvhodnější typ. Pokud je chcete mít na celodenní nošení, bývají doporučovány kontaktní čočky s častou výměnou. U těch jeden pár kontaktních čoček nosíte čtrnáct dní až tři měsíce (dle typu) a po uplynutí se použitý pár kontaktních čoček vyhodí a použije se nový. Běžné typy kontaktních čoček si nasadíte ráno a večer je z oka vyndáte. Dnes jsou již i čočky, které jsou určené pro prodloužené nošení. S těmito kontaktními čočkami můžete také přespat, avšak jen v omezeném počtu. Na trhu jsou k dispozici i kontaktní čočky, které z oka nemusíte vyndat vůbec po dobu až 30 dnů. Tyto čočky bývají doporučovány zejména dlouhodobějším nositelům se zkušenostmi. Pokud chcete čočky nosit jen občas nebo jako doplněk k brýlím, můžete zvolit čočky jednodenní. Nemusíte se o ně nijak starat, prostě jen ráno nasadíte nový pár a večer jej vyhodíte.

Aby se vám kontaktní čočky dobře nosily a nezpůsobovaly vám žádné obtíže, je třeba dodržovat některé zásady při péči o ně. Zejména je důležité čočku po vyjmutí z oka správně očistit a vydezinfikovat. K čištění se používá speciální roztok a důležitá je též hygiena rukou při manipulaci s čočkami. Na nákup kontaktních čoček není třeba lékařský předpis, jen počítejte s vlastní úhradou.

Jaké máte zkušenosti s kontaktními čočkami? Dáváte přednost brýlím nebo čočkám ?

Výhody kontaktních čoček patří do témat
 • Zdeňka 07.06.2016 11:37:24

  Nosím kontaktní čočky, ale oči mám moc citlivé a nesedí mi všechny kapky, ale narazila jsem na jedny z mnoha co mi vyhovujou jsou to Ocutein Sensitive kapky, pokud máte stejný problém doporučuju.. doporučila mi je lékárnice

 • Denisa 22.12.2011 13:06:38

  Ahoj, já jsem se čoček také bála, nosila jsem brýle, ale zašla jsem do optiky Aleše Žejdla, kde mi poradili, přeměřili a vybrali ty vhodné..takže také vřele doporučuji.

 • kontaktní čočky monaji 09.07.2009 20:03:25

  Ahoj, musím opravdu říci že jsem byla velkým odpůrcem, ale nikdy neříkej nikdy :). Okolnosti což byl sport,syn který mi brýle neustále atakoval,mlžení při příchodu do místnosti atak dále, těch výhod co mají kontaktní čočky je nesčetně, mě přinutili čočky alespoň vyzkoušet. Z kraje jsem je kupovala u optika, což bylo finančně dost náročné, ale teď co mám přístup na internet tak je kupuji jedině na www.vasecocky.cz mají přehledné stránky,výrazné slevy pro věrné zákazníky a hlavně dobrý přístup k nám zákazníkům.. Vřele doporučuji..


Adresář

Diskutujte na téma Oční vady

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku