Den bílé hole

15. říjen je znám jako Den bílé hole, tedy čas, kdy se již tradičně koná po celé republice veřejná sbírka a lidé mají možnost zakoupit si od dobrovolníků v bíločerných tričkách symbol světa nevidomých - bílou pastelku.

Tento den je pro nás tedy příležitostí lépe se rozhlédnout kolem sebe a pomoci lidem, kteří se v mnoha oblastech života musí potýkat s problémy, jež nám v běžném životním tempu jen stěží přijdou na mysl. Pokud vyjdeme z čísel uváděných Světovou zdravotnickou organizací, tak dle jejích údajů žije na světě asi 180 milionů lidí s vážným zrakovým postižením.

Každý z nás měl jistě možnost si někdy aspoň na chvíli vyzkoušet, jaké to je, když přijdeme o jeden z velmi důležitých smyslů. Ať známe tento pocit jen chvilkově, např. při výpadku elektřiny, je jasné, že v těchto chvílích zažíváme nervozitu, strach z pohybu, možného ohrožení a máme dojem, že bez zraku bychom se obešli jen velmi těžko. Lidé se zrakovým postižením však jsou nuceni tyto obtíže zvládat a obejít se bez zrakových vjemů.

Bílá pastelka byla zvolena jako symbol světa, v němž chybí informace získávané zrakem, i bílé slepecké hole, která je pro mnoho lidí nepostradatelnou pomůckou. Již egyptská mytologie popisuje hůl jako symbol schopnosti kráčet v temnotách. Hůl byla využívána při pohybu nevidomých po staletí, její použití však bylo spíše nahodilé a jen velmi omezené.

Vznik bílé hole je spojen se jménem fotografa Jamese Biggse z Bristolu. Ten  oslepl při nehodě, a jelikož se cítil ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu, natřel si v roce 1921 svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se tím zviditelnil. V roce 1930 přichází taktéž Guilly d´Herbemontová s návrhem označit nevidomé osoby bílou holí. Tento symbol se nejprve prosazuje ve Francii a rychle se šíří i do dalších zemí Evropy. Ve Spojených státech se nejprve experimentuje s černou holí, ale ta se ukazuje jako nepříliš viditelná pro motoristy a je nahrazena holí bílé barvy. V roce 1944 Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe zkouší  různé techniky užití hole a hledají mezi nimi tu nejefektivnější. Nakonec tak vyvíjí techniku dlouhé bílé hole, kterou pohybují před sebou do tvaru oblouku a dotýkají se země vždy na opačné straně, než na jaké právě nakračuje noha. Tak vznikla metodika užívaná dodnes. V roce 1964 v New Yorku byl stanoven 15. říjen jako Den bílé hole.

Od roku 2000 se tento den pořádá celonárodní sbírka. Ta u nás probíhá více než ve 250 městech republiky a jejím cílem je zisk finančních prostředků na speciální výukové programy pro lidi se zrakovým postižením.

Vaše podpora nemusí spočívat jen v zakoupení bílé pastelky od dobrovolníků, ale je zde také možnost kdykoliv přispět do kasiček v podobě černého vodicího psa v obchodech, zaslat dárcovskou SMS zprávu či poukázat peníze rovnou na účet.

Den bílé hole patří do témat
 • Den bílé hole novina 30.12.2010 15:36:24

  Obdivuji tyhle lidi, jak dokáží přejít na chodník a vyhnout se překážkám... mě stačí jít potmě doma a tápu ..


Adresář

Diskutujte na téma Oční vady

Píšeme jinde
 • Když nestíháte péct: Snadné nepečené cukroví na poslední chvíli

  Když nestíháte péct: Snadné nepečené cukroví na poslední chvíli

  Ani se nenadějeme a je tu Štědrý den. Při pohledu do kalendáře možná začínáte propadat panice, co všechno jste si naplánovali upéct, ale přesto jste to nestihli. Pusťte se klidně do nepečeného cukroví, které můžete průběžně přidělávat ještě v průběhu vánočních svátků, bude vždy čerstvé a skvělé.

 • Recept na bounty kuličky krok za krokem

  Recept na bounty kuličky krok za krokem

  Tento týden přichází na řadu příprava nepečeného cukroví. Tyto kuličky jsou kokosovo-čokoládové a chuťově výborné! Pokud chcete, aby vám bounty kuličky vydržely do Vánoc, doporučujeme pečlivě uschovat!Zdravě.cz na Facebooku